Mezőtárkányról     www.mezotarkany.hu

katolikus templom, 1773
katolikus templom, 1773
szürkemagtár
szürkemagtár
kálvária
kálvária
horgásztó
horgásztó

Hegyvonulatok karéjában, az Észak-Alföldön elnyúló hevesi sík derűs kis községe Mezőtárkány.

Területén átfolyik a Laskó-patak. A település 6 kilométerre fekszik a járási székhely Füzesabonytól, közöttük húzódik az M3-as autópálya nemrégiben elkészült új szakasza, amely a Budapest és Miskolc felé haladó forgalomba is bekapcsolja a falut. A községen áthalad a Debrecen - Füzesabony vasútvonal. Eger 25 kilométerre, a Tisza-tavi üdülőövezet mintegy 30 kilométerre érhető el. Mezőtárkány területe 4061 hektár, lakosainak száma 1589 fő, lakások száma 701.

A lakott települést 1261-ben Tottarkan néven rögzítették a történeti dokumentumok. 1353-ban az okiratok Mezőtárkány alakban említették. Táji adottságainak és első osztályú földjének köszönhetően kezdettől fogva földművelő-állattenyésztő nép lakta. Az egri káptalan birtokában lévő település 1423-ban országos vásártartási jogot kapott, s bár mezővárosi jelleget öltött, a rangot sosem birtokolhatta. A helyiek úgy fogalmaznak "mi mindig vendégszerető nép voltunk", így aztán a kevésbé szívesen látott törökök is hosszan vendégeskedtek a faluban, mígnem 1552-ben teljesen elpusztították.

A község kétszer is újjáépült. 1773-ban a hívek hálából emelték Olajbanfőtt Szent János tiszteletére szentelt római katolikus templomukat, mely azóta is a hitélet központja. Festményeit Johann Lucas Kracker készítette. A templomhoz tartozó plébániát 1807-ben építették. A templom híresen szép hangzású orgonáját 2000-ben újították fel. Az egykori egyházi uradalom emlékét őrzik a volt káptalani kúria és tiszttartóház, valamint a hagyomány szerint a község középkori templomának falait rejtő, barokk korabeli szürkemagtár épülete.

A virágzó történelmi időkben szépségük, egyediségük folytán védett építészeti látnivalókat, köztük a Kálváriát, a Káptalani kúriát, a Magtárépületet és gyönyörű szobrokat formált az alkotók fantáziája, ügyes keze. A község jellegzetességei közé tartoznak egyházi emlékművei: a két Nepomuki Szent János Szobor, a Laskó-patak hídjánál a Rákóczi úton, és az Eger-patak hídjánál külterületen; továbbá ma is álló feszületek, illetve a Kálvária- szoborcsoportja. A templomkertben Millecentenáriumi emlékpark és "Időkapu" művészi kompozíció létesült.

A község életképességét ma is a mezőgazdaság és az arra épülő kereskedelem garantálja. A földművelés fő terményei a gabonafélék, zöldtakarmányok és a repce. A településen termelőszövetkezet, tüzép, rehabilitációs foglalkoztató, baromfitenyésztés és -feldolgozás, illetve sertésfeldolgozó-vállalkozás működik.

Az Önkormányzat a legnagyobb foglalkoztató, 84 fő kinevezett dolgozónak és 160 fő közfoglalkoztatottnak ad munkát. Az M3-as autópálya közelsége remélhetőleg újabb vállalkozásokat ösztönöz letelepedésre. A modern kor igényeinek megfelelően a szolgáltató szektor is kiépült, s a település nyitni kíván az idegenforgalom irányába. Nyugodt, barátságos légköre, bájos vidéki arculata elfeledteti a nagyvárosi nyüzsgés fáradalmait. Az apróvadban bővelkedő tepélypusztai részen szálloda, étterem és vadászházak fogadják a látogatókat.

A település határában fekvő bányató                    (www. matraviz.hu) mára vonzó horgászparadicsommá fejlődött, igényes szálláshelyekkel, szabadidőparkkal várja a turistákat.

A település intézményhálózata megfelelő, jó színvonalú. 2005. évi IKT beruházással az épületbővítés mellett jelentős informatikai eszközparkkal gazdagodott az általános iskola. Az emelt szintű informatika oktatásnak köszönhetően ECDL Start vizsgát tehettek a végzős diákok. A     2011-es fejlesztésekkel -digitális táblák, interaktív tantermi csomagok - új tanulási és információ szerzési lehetőséghez jutottak a gyerekek.

A közel 2 évtizede működő mindennapos testnevelésnek köszönhetően tanulóik - leküzdve a tornaterem hiányát - évről évre kitűnően szerepelnek a Kisiskolák Megyei és Országos Atlétikai Bajnokságán.

A három csoportos helyi óvodában kiemelt figyelmet fordítanak a családbarát működésre. Az elmúlt időszak legnagyobb beruházása az új óvoda építése volt. Megújult gyönyörű környezetben, modern eszközök segítségével történik a legkisebb korosztály nevelése.

A település Teleháza 2006. elején kezdte meg működését, s a diákok, lakosok azóta már nap mint nap élvezettel veszik használatba az eszközparkot. KIHOP nyertes pályázatával hivatalosan is eMagyarország Pont cím viselésére kapott jogosultságot 2009 nyarától. Intézményi feladatellátásaink 2007-től szinte folyamatosan társulásban működnek. A közoktatási feladatainkat Egerfarmossal, szociális ellátásainkat Besenyőtelek, Dormánd, Egerfarmos és Füzesabony településekkel közösen látjuk el. Közigazgatási feladatainkat összevont hivatalként Dormánddal és Egerfarmossal működtetjük. Mindhárom társulásban gesztorként működünk közre.

Mezőtárkány infrastrukturális kiépítettsége jó. Az úthálózat felújítását és a szennyvízcsatorna¬rendszer kiépítését a szomszédos Egerfarmos településsel közösen, európai uniós források bevonásával tervezik megvalósítani. Az évekig megoldatlan egészségügyi alapellátás rendeződött, új háziorvos és fiókgyógyszertár kezdte meg működését. A Szociális Szolgáltatóházban a védőnői szolgálat, családsegítés és házi gondozás kapott modern fizikai feltételeket. Számos sikeresen zárult projekttel büszkélkedhet a község. A közelmúltban frekventált faluközpont épült ki, megvalósult az orvosi rendelő és a polgármesteri hivatal akadálymentesítése, bővítése, gyönyörű, új óvoda, sportöltöző épült, Tájházat alakítottak ki. Az iskola épületében nyílászárócsere, homlokzati hőszigetelés, színezés és a kézilabda pálya felújítása történt meg. Térfigyelő kamerarendszer vigyázza a falu nyugalmát. START közmunkaprogram keretében asztalos üzemet alakítottak ki és működtetnek. Az Önkormányzat tűzoltóautót vásárolt és fűtött garázst alakított ki a célszerű tároláshoz. Ingatlan vásárlásokkal is gyarapították az önkormányzat vagyonát.

A községben aktív civil élet működik. A Polgárőr és Tűzoltó Egyesület eredményesen végzi önkéntes munkáját. A Gyöngyvirág Nyugdíjas Klub jeleníti meg a településen a derűt, vidámságot és aktivitást. A nyugdíjas tánccsoport országos versenyeredményekkel dicsekedhet, de működik kórus, mazsorett csoport is. A Sportegyesület több szakosztályt és edzőtermet is működtet. Az aktív sportélet számos bajnokot ad Mezőtárkánynak. Hosszú évekig eredményesen működött az Arcok Álruhában amatőr ifjúsági színtársulat. A helyiek összefogását a falunap, a felnőtt és gyerek farsang, a tavaszköszöntő templomi hangverseny, az idősek világnapi köszöntése, a falusi disznótoros, betlehemezés, a falu karácsonya rendezvény, az önkormányzati szilveszter, valamint a Tárkány nevű testvérközségek találkozója példázza.

A közösségi összetartozás mintáját a képviselő-testület kiváló együttműködése példázza. A településért való önzetlen tenni akarás eredményei a közelmúlt jelentős fejlesztései. A küszöbön álló fejlesztések elnyert pályázati forrásból: az orvosi rendelő bővítése, eszközbeszerzés, játszótér építése, sportpálya rekonstrukciója, információs táblák kihelyezése, hangoshirdető kiépítése, történelmi, kulturális kiadványok kiadása, mezőgazdasági gépek beszerzése, mezőgazdasági csarnok építése, munkahelyteremtő foglalkozatás bővítés. Jövőképük, hogy élhető, fejlődő település legyen Mezőtárkány.

Látogassanak el Mezőtárkányra, hogy megtapasztalhassák a helyiek vendégszeretetét!  

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el