Az iskola múltja: 1976

Rólunk régen...

Tiszaörvényi AMK-s kirándulás 2011
Tiszaörvényi AMK-s kirándulás 2011

Kezdetek:

A mezőtárkányi általános iskola az államosítás után (1949) kezdte meg a tanköteles korú gyermekek nevelését-oktatását. Ebben az időben, 4 épületben, 5 tanteremben folyt az oktatás, 8 tanító alkalmazásával.

Az iskola közel 25 évig működött "szétszórt" tantermekben, amikor is 1976-ban átadták az öt tantermes új iskolát.

Az ÁMK megalakulása

Mezőtárkányon az 1977/78-as tanévben alakult meg az ÁMK. Az iskola, a művelődési ház és könyvtár, az óvoda és a konyha külön-külön álló szervezetek egyesítésével. (A környező településeken szintén alakultak ÁMK-k: Besenyőtelek, Sarud)

Az ÁMK-hoz tartozott a központi épület a kisiskolával együtt, a művelődési ház, az óvoda a konyhával együtt, és a napközi otthon. 

Akkor az iskola igazgatója Dudás Ferenc, az igazgatóhelyettes Reich Antal, közművelődési igazgatóhelyettes Sajtos Dezső volt. A tantestület 15 főből állt, 8 tanár és 7 tanító volt a tagja.

Az 1970-es években az óvodában 3 óvónő, 2 dajka és két konyhalány dolgozott. Összesen 28 felnőtt munkálkodott a komplex intézményben.

Ebben az időszakban az ÁMK létrejötte nagy előrelépésnek számított, korszerű épületben, tárgyi eszközberuházással, szervezeti átalakulással. Sajátos komplexitás alakult ki, külön-külön lévő telephelyekkel, egységes elvekkel, együttmunkálkodással, amely minőségi változást is hozott magával.

Az ÁMK létrejöttével a község kulturális élete felpezsdült, klubok, szakkörök szerveződtek. 1978 márciusában megalakult a helyi népdalkórus - közismertebb nevén a Mezőtárkányi Pávakör, melynek tagjai felléptek a különböző rendezvényeken, találkozókon, bekapcsolódtak a helyi kulturális tevékenységbe.

A citera-együttes már 1975 óta működött, az idősebbek mellett az általános iskolás gyermekek is tagjai lettek az együttesnek. A községi rendezvények színesítése mellett a megyei minősítő versenyeken több alakalommal kiváló minősítést kaptak. A mezőtárkányi ÁMK több éven keresztül otthona, megrendezője volt a megyei minősítő versenyeknek, kórusfesztiváloknak.

Természetesen sok más szakkör és klub szerveződött: nyugdíjas klub, Ifjúsági klub, felsősök képzőművészeti szakköre, alsósoknak gyermekklub, orosz társalgási klub, néptánc szakkör alsó és felső tagozatosoknak, irodalmi szakkör, nők klubja, sakk szakkör.

A kezdeti években mozi is működött, heti 3 alkalommal filmvetítések voltak a falu lakossága számára, havonta pedig az óvodás-iskolás gyermekeknek. Rendszeresek voltak könyvtár-látogatások, irodalmi foglalkozások, báb-előadások. Ismeretterjesztő előadásokat szerveztek civil szervezeteknek, a Ruhaipari Szövetkezet dolgozóinak, gazdálkodóknak, nyugdíjasoknak, szülőknek. 

Természetesen aktívan részt vettek az országos ÁMK-s rendezvényeken is . A harmadik országos ÁMK találkozó Egerbe került megrendezésre 1984-ben, akkor egy szekcióülést Mezőtárkányon szerveztek meg. 

Kulturális rendezvények:

A következő évtizedben egyre jobban támaszkodtak az ÁMK adta lehetőségekre.

Szakköreink kezdetben nagyon sokfélék és szerteágazóak voltak, működési életük is különböző volt. Volt, amelyik hosszú éveken keresztül eredményesen működött, voltak amelyek állandóan változtak az igényeknek megfelelően.

Hosszabb idő alatt alakult ki a rendezvények hagyományos rendszere, melyeket a tanulók, szülők, a felnőtt lakosság igényel és számon tartott.

A felnőtt és ifjúsági csoportok közül a nyugdíjas klub, a mozgássérültek klubja, a mezőtárkányi ifjúsági kör ,karate-klub, torna az egészségért klub , -önszerveződő csoportok tevékenykednek rendszeresen.

Az ÁMK adta lehetőséggel élve széleskörű tanórán-kívüli programokkal, szakkörökkel, nyári szünidei rendezvényekkel segítettük a szabadidő hasznos eltöltését. Évekig rendszeres rendezvényeink a mikulás -és karácsonyestek, a farsangi bálok, az anyák napi ünnepségek, a majálisok, a gyermeknapok, a tornabemutatók, a ballagási ünnepek.

Emellett a falu lakosságának szerveztünk különféle rendezvényeket, falunapot, szüreti felvonulást, amelyeken hagyományőrző együttesek léptek fel, erőnléti-ügyességi versenyek, játékos családi vetélkedők várták az érdeklődőket.

Hosszabb idő alatt alakult ki a rendezvények hagyományos rendszere, melyeket a tanulók, szülők , a felnőtt lakosság és a helyi társadalom igényel és számon tart.

Az ÁMK a helyi társadalom művelődési folyamatainak központja volt, őrizte, ápolta a hagyományokat, tevékeny részese volt a falu közéletének. Lehetőségeivel élve a községi ünnepek szervezője és lebonyolítójaként is létezett.

Intézményünkben több népművészeti, képzőmüvészeti kiállítást rendeztünk a lakosság számára.

Itt szerveződtek a falunapok, a " Tárkányi községek találkozója és sok-sok különféle rendezvény.

Az ÁMK időszakban az alapintézmény az általános iskola volt, amely településünk egyetlen alapfokú nevelési-oktatási intézménye. Elsőrendű feladata a tanulóifjúság nevelése-oktatása. A szülők és a tanulók igényeihez alkalmazkodva sokféle lehetőséget biztosítottunk a tanulók képességeinek kibontakoztatására, érdeklődésük kielégítésére. A tevékenységi körök közül a 2000-es években a legkedveltebbek voltak- az informatika, sport, rajz, honismereti szakkörök, az énekkari foglalkozások, táncszakkörök, barkács-szakkör, kézműves-szakkör, tantárgyi szakkörök.

A szakkörök munkáiból kiállításokat rendeztünk az iskola épületében.

A tanulmányi versenyek, sportversenyek és vetélkedők résztvevőinek munkáját oklevéllel, könyvjutalommal, vándorzászlóval és egyéb ajándékokkal ismertük el.

A hagyományos rendezvényeinket is bővítettük, színesítettük a kínálatot.

Szabadidős programok, kirándulások, táborok:

A 2000-es évtől több programot, kirándulást, tábort szerveztünk a gyermekeinknek.

A Szünidei tanoda " szabadidős programsorozatunk, melynek keretében kiscsoportos foglalkozásokat . kirándulásokat, túrákat, gyermeknapi rendezvényeket bonyolítottunk le az óvodásoknak és az iskolásoknak.

Újból szerveztünk minden nyárra táborozásokat, táboroztak már a mezőtárkányi gyerekek a Balatonnál, Szilvásváradon. Bátonyterenyén, Parádon, Sátoraljaújhelyen.

Igen nagy sikere volt az iskola által szervezett Ópusztaszeri kirándulásnak, melyen a tanulóifjúság mellett a felnőtt dolgozóink, a szülők, a nyugdíjasklub tagjai, az önkormányzat dolgozói ismerkedhettek meg az Emlékpark történelmi emlékhelyeivel és megtekinthették a lenyűgöző Feszty-körképet. Kirándulást szerveztünk még Nyíregyházára- különvonattal, több-százfős részvétellel, Pécsre többnapos látogatást tettünk a gyermekeinkkel, szülőkkel, nyugdíjasokkal, és az önkormányzat dolgozóival.

Sportéletünkről:

Az intézmény életében kiemelt helyet foglalt el a sport. Nálunk több évtizedes hagyománya van- volt a mindennapos testnevelésnek, a tömegsportnak, a tehetséges gyermekekkel való foglalkozásnak, a versenyfelkészítésnek.

1992-től bevezettük az iskolában a mindennapos testnevelést, amelyet az alsós testnevelés szakkollégista tanítók, és két felsős testnevelés szakos kolléga végzi.

Az elmúlt években pályázatok útján:

  • Felújítottuk a kézilabda pályát
  • Labdafogó hálót építettünk
  • Ugró- és dobóhelyeket alakítottunk ki, és kosárpalánkot állítottunk fel.
  • A Műv. Ház nagytermét átalakítottuk, sportbútorokkal láttuk el
  • Sportszerekre 1, 8 millió ft-ot nyertünk az elmúlt 15 évben

Gyereknapra több alkalommal szerveztünk tornaünnepélyt.

2000-től bázisiskolaként részt vettünk a Nemzeti Atlétikai Programban.

Három félévben oktattunk úszást a káli iskola tanmedencéjében.

A Kis Iskolák Országos versenyén 2001-től minden évben eljutottunk az országos döntőbe, amelyeken sok, dobogós helyezést értünk el.

A 2006/2007-es tanévben az országos versenyen 92 iskola közül összesítésben I. helyezést értünk el, és így mint legeredményesebb iskola a Magyar Diáksport Szövetség különdíjában részesültünk.

Diákolimpiai versenyeken atlétikából a körzeti versenyeken tömegesen vettünk részt, a megye versenyeken is jól szerepeltünk.

Országos versenyen 8 tanulót sikerült indítanunk.

Minden évben törekedtünk arra, hogy a gyermekeinknek színes és érdekes közös programokat is szervezzünk. A diáknapok , a farsangok, a karácsonyok, a sportrendezvények sokaságát mutathatnánk itt be.

2007-ben bekapcsolódtunk  a községi szervezésű challange day napba is, amely szintén felejthetetlen élményt nyújtott.

Intézményünk dolgozóinak 2000 óta minden évben szerveztünk pedagógusnapi kirándulásokat. Ezeken a napokon a felhőtlen szórakozás, kikapcsolódás jó alkalmat ad az összekovácsolódásra. Néhány pillanatkép bizonyítja a jó hangulatot.

Intézményfejlesztés:

Az intézmény tárgyi feltételei is javultak az évek során, a legnagyobb beruházások felsorolásszerűen:

- az óvodában bútorok és játékok vásárlása, az udvari fajátékok beépítése; új bútorokat kapott a nagyiskola, számítástechnika szaktanterem létrejötte, iskolai könyvtársarok létesítése, technika-terem berendezése új műhelypadokkal, a tornapálya felújítása, az udvar parkosítása.

Bővült a szolgáltatások köre is: a Füzesabonyi Városi Zeneiskola kihelyezett tagozatán zongora és furulya szakon tanulhattak a gyerekek.

A 2005-ös esztendőben megnyertünk egy uniós pályázatot, amely több mint 65 milliós pályázati támogatást jelentett számunkra. Az iskola felújításra került , egy emelettel bővült, és két informatikai eszközökkel felszerelt számítástechnikai teremmel is gazdagodtunk. Ami 2002-ben gond volt az ünnepi megemlékezésen (fóliáról írásvetítővel vetítettük a képeket), ma már egyszerűen megoldható az új eszközeinkkel. Van projektorunk, interaktív táblánk és több mint negyven modern számítógépünk.

Az IKT pályázattal nemcsak az épületünk bővült, eszközparkunk fejlődött ,hanem a szolgáltatásaink köre is. 2005- től emelt szintű informatika oktatást vezettünk be a felső tagozaton, 2007-ig 21 tanulónk tette le az ECDL startvizsgát, ezzel már bizonyos fokú szakmai ismereteket szereztek informatikából, ami a továbbtanulásuknál, pályaválaszásuknál előnyt jelet számukra.

Az új emeleten lévő tantermeket az önkormányzat saját erőből befejezte, ezért innentől kezdve tudtunk osztályt bontani és több tantárgyat csoportbontásban oktatni.

Közösségi ház - teleház - eMagyarország Pont:

2005-től a közösségi ház információs csomópontként működik, elsődleges feladata az informatikai, telematikai, irodai szolgáltatások biztosítása. 2009-től hivatalosan  eMagyarország pontként is működik, különböző szolgáltatásokat végez a felnőtt lakosság igényeinek megfelelően. Aktívan részt vesz a digitális esélyegyenlőség, a hátrányos helyzetű települések helyzetének javítására létrehozott hazai és EU-s projektekben az önkormányzat támogatásával.

Társulások időszaka:

A 2007-es esztendő az ÁMK életében nagy változást hozott. Nemcsak a 30. ÁMK-s évfordulónkat ünnepeltük. Közoktatási mikro-társulásban csatlakozott az ÁMK-hoz Egerfarmos 1-4 évfolyamos iskolája és az óvodája. Az óvodában 35 kisgyermek ellátását- nevelését biztosították az ott dolgozó óvónők és dajka nénik. Szép környezetben, otthonos csoportszobában tölthetik a kicsik a napjaikat.

2007-ben az egerfarmosi kisiskolások 32 tanulójának nevelését- oktatását -iskolaotthonos keretek között látta el három pedagógus. Komoly erőfeszítések árán, összevont osztályokban munkálkodtak - munkálkodnak a gyermekek érdekében.

Az intézmény összes gyermeklétszáma 310 fő, dolgozói létszáma pedig 48 fő volt ekkor.

Két év múlva, 2009-ben  csatlakozott a társuláshoz Sarud község Önkormányzata az ottani ÁMK-val. Az intézmény így a három településen, nyolc telephelyen működött. Összes gyermeklétszáma 464 fő, dolgozói létszáma közel 100 fő volt. A társulásból végül kivált Sarud, de az együtt töltött időre szívesen emlékezünk.

A társulások hozadéka, hogy egy kicsit kinyílt a világ gyermekeink számára, egy nagyobb közösséghez való tartozás élménye gazdagíthatta Őket. A kulturális fesztiválok, tanulmányi versenyek, ÁMK-s sportnapok élményeit sokan a szívünkbe zártuk.

Intézményi fejlesztések 2007-12 között:

A pályázati lehetőségeket kiaknázva tantárgyi fejlesztést segítő eszközzel, bútorokkal gyarapítottuk intézményünket. A község önkormányzata is jelentős anyagi és humán erőforrásokkal támogatta az iskola fejlesztését, zavartalan működését. 

A művelődési házban lévő könyvtárunk is új padlózatot, bútorokat kapott, ahol már lehetőségünk van könyvtári órákat tartani. Sokat gyarapodott az iskola tárgyi eszközparkja: négy tanteremben tudunk használni interaktív táblát, mellyel érdekesebbé, színesebbé tehetjük a tananyag feldolgozását. Az iskolaépület és a sportpálya felújítása 2012-ben történt, így már nemcsak belül, hanem kívül is szebbé vált.

Óvodánk - "Mesevár óvoda 2012"

A mezőtárkányi gyermekek, pedagógusok és nem utolsó sorban a község vezetőinek egyik legnagyobb álma valósult meg a 2012-es évben. Új óvoda építésére nyílt lehetőség, az önkormányzat pályázati munkájának köszönhetően. Az óvoda korszerű épületére, a mai kor minden igényét kielégítő berendezésére méltán lehetünk mindannyian büszkék.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el